12 Eylül 2011 Pazartesi

Kuzey Güney Dizisi 1. Bölüm Yazılı Özeti

Tekinoğlu Ailesi mahalle ortamında yaşayan ve poğaça- kurabiye gibi şeyler üreten unlu mamül fırını sahibi orta halli insanlardır. iki oğulları vardır. Esmer olan Güney, sarışın olan Kuzey'den iki yaş büyüktür.

Mahallede Cemre isminde güzel bir kız vardır. Annesi mahallenin kuafördür. Cemre'ye hem Güney hem de Kuzey aşıktır.

Kuzey duygularıyla yaşayan, ateşli ve hayta bir oğlandır. Dersleri ve huyları kötüdür. Güney ise çalışkan ve efendidir. Cemre de efendi bir kız olduğundan Güney'le daha çok anlaşır.

Üniversite sınavından bir gün öncedir. Güney ve Cemre sınava hazırlanmışlardır. Kuzey ise sınav öncesi Cemre'ye duygularını açmaya karar verir. Ona hediye ve cicek almış giderken abisi Guney'i Cemre'yle öpüşürken görür. Meğer onlar bir süredir beraberlermiş. Şapti Kuzey anlamamış.

Kuzey, Cemre'yi abisiyle fingirdeşirken görünce beyninden vurulmuşa döner. Eve koşup üstünü degistirir. Evden para alıp içmeye gitmek isterken babası evde karşısına çıkıp beynini miker. Fotografçının parasını ödememişsin de, nerde para da, vay hayta da. Vıdı vıdı konuşur. Kuzey, babasından o günlük rahat bırakılmasını, yarın konuşmalarını ister ama baba Kuzey'e tokatlar yağdırarak ustune gitmeye devam eder. Anneleri ise araya girmek isterken öfkeli baba annesine de indiriverir. Kuzey de 'vurma annemeee' diye bağırarak babasını bir yumrukla yere serer. Devrilen babasını da yerde öylece bırakıp meyhaneye gider.

(Kuzey, üniversite sınavına girmek üzere olan ağabeyinden 2 yaş küçükse bu işler olduğunda 16 yaşında falan olmalıydı. 16 yaş için biraz fazla raconik geldi bana bu meyhaneye gitmekler ama lümpen ortamlarda böyle oluyordur diyip üstünde durmadım)

Kuzey meyhanede acaip içer. Abisi Güney onu gelip eve götürmeye çalışır. Guney'in de ertesi gun üniversite sınavı vardır. Kuzey'i arabaya bindirdiği gibi eve götürmeye koyulur ama o da babası gibi yol boyunca Kuzey'in beynini miker. Sınavım var da, gece gece yaptığım şeye bak da, babama nasıl vurursun da, benim de hayatımı zikiyorsun da. Neyse işte arabada itişmeye başlar iki kardeş. Gecenin bir vakti yollar bomboştur ama aniden karşılarına bir yaya çıkar. Adama çarparlar, adam ölür.

Güney şoka girer. Kuzey onu paketleyip eve götürür ama kazayı gören olmuştur. Aşağıda polisler beklerken evde annesi Kuzey'i suçlar. Güney zeki ve çalışkan olanımız. Üniversite okuyup bizi kurtaracaktı. Sen itin tekisin. Hayatı mahfolucak abinin. Ailemiz batacak falan gibi ağır laflar eder. Kuzey de gider, polise arabayı kendinin kullandığını iddia ederek abisinin suçunu üstlenir. Hapse girer.

Kuzey, hapiste de bokstur, bahisli dövüştür, takılır. Çıplak ve taş vücudunu gözler önüne serer. Koğuşun ağalarıyla itişir ve bıçaklanır ama kurtulur. Bu travmadan sonra geceleri karanlıkta uyuyamaz. Bu karanlıkta uyuyamama mevzuu fragmanlarda çektiği acının ifadesi için olsa gerek sıklıkla gösterilir.

Güney ise havalı bir üniversite bitirmiş, iyi iş bulmuş, çalışmaktadır. Havalı, zengin arkadaşları vardır. Cemre'nin annesinin bütün karşı çıkmalarına rağmen Cemre ile ilişkileri devam etmektedir.

Kuzey, komando olarak askere gidip içindeki kavga dövüş hissini sonuna kadar yaşamak ister ama yarasından dolayı olsa gerek çürüğe alınır. Babası da zaten onun fırının işlerini devralmasını ister.

Yani aslında Kuzey mangal yürekli, iyi niyetli, koruyan/kollayan bir oğlandır. Haksızlıklara ve tırtlıklara tahammülü olmayan kavgacı bir çocuktur sadece. Ama haksız yere toplum onu göt sanar. Oysa biz onu çok iyi anlıyoruz. Baklava karnının da güzel suratının da hastasıyız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder